RADYOMUZU MOBILDEN DINLEMEK ICIN TIKLAYINIZ.

Çocukları Kuran Ahlakı İle Yetiştirmek

Çocukları Kuran Ahlakı İle Yetiştirmek

Değerli Kardeşlerim Çocukları Kuran Ahlakı İle Yetiştirmek Toplumda Çocuklarımız Ne Duadan Haberdar OLarak Yetişiyor Nede Kuran Ahlaki İle Yetiştiriyoruz Dua, okul öncesi çocuğun eğitiminde önemli bir yer tutar. Çocuklara, yeri geldikçe küçük dualar, şükür cümleleri ve İlâhîler belletilmelidir.

Ezberletilen bu dualar, onların Allah’a yaklaşmalarını sağlayacaktır.

Dua söz konusu olduğunda “Allah’tan iste, sana verir.” Fikri üzerine ısrar etmek doğru değildir. Çünkü okul öncesi çocuğu, gerçek ile hayal âlemini henüz yeterince ayıramamaktadır.

Kays isimli sahabe, çocukken, Peygamberimizin “Sana cennet kapılarından birini öğreteyim mi?” dedikten sonra “Lâ havle ve lâ kuvvete” cümlesini öğrettiğini haber verir. Peygamberimiz, fırsatları değerlendirerek zaman ayırmak suretiyle çocuklara uygun duaları öğretmiştir.

Büyüyüp hayata atıldıktan sonra fırsatlar azalacağından, çocuklara, yeri geldikçe gerekli dualar öğretilmelidir. Yalnız, çocuklara, dua öğretilirken beklenti içine sokulmamalıdırlar. İstekleri olmayınca, Allah’tan nefret edebilirler.

Çocuklarımız, yeteneklidir; yeter ki vermesini bilelim. İşte bir yavrunun annesiyle konuşması:

Annesi ilkokul birinci sınıftaki çocuğuna, Allah’a dua etmesini, Allah’tan her şeyi isteyebileceğini söylemiş. Çocuk, bir elektronik uçak oyuncağı istiyormuş. Duasını, annesine şöyle anlatmış:

“Biliyorum, Allah bana gökten oyuncak atacak değil. Ama senin kalbine ‘Çocuğuma bir elektronik uçak alayım’ isteği verebilir. Sen de bana bu oyuncağı alırsın.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

islamisohbet
Facebook'da Bizi Beğen!
Copyright © 2013 RadyoUhud.Com - Online Radyo Dinle.
Dini Sohbet İSlami Sohbet Site Haritası