RADYOMUZU MOBILDEN DINLEMEK ICIN TIKLAYINIZ.

Din Kardeşliği Nasıl OLur

Din Kardeşliği Nasıl OLur

Din Kardeşliği Nasıl OLur İslam dini birlik ve dayanışmanın sağlanması için müminleri kardeş olarak ilan etmiştir. Nitekim Kur’an-ı Kerimde: “Müminler ancak kardeştirler, öyleyse iki kardeşinizin arasını düzeltiniz, Allah’a itaatsizlikten sakınınız ki rahmetine mazhar olasınız” buyrulmuştur.

Yüce Kitabımız, kardeşlik duyguları içerisinde dayanışma amacıyla bir araya gelen kimseleri övmüş ve onlara Allah’ın rahmet edeceğini şu ayet-i kerime ile bildirmiştir: “Mümin erkekler ve mümin kadınlar birbirlerinin dostlarıdır. İyiliği emreder, kötülükten alıkoyarlar. Namazı kılar, zekâtı verirler. Allah’a ve Resulüne itaat ederler. İşte bunlara Allah merhamet edecektir. Şüphesiz Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.” Peygamberimiz (sas)’ de; “Müslüman Müslüman’ın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu yalnız bırakmaz, bir kimse Müslüman kardeşinin ihtiyacını karşılarsa Allah da ona yardım eder. Bir kimse bir Müslüman’ın sıkıntısını giderirse Allah da kıyamet günü onun sıkıntılarından birini giderir” buyurmuşlardır.
Yukarıdaki ayetlere bakacak olursak İslam dini din kardeşliğine büyük önem vermiştir. Hatta bir hadis-i Şerifte Peygamber efendimiz:’’ Bir Müslüman, kardeşine üç günden fazla küsmesi helal değildir. Yani, bunlar karşılaşırlar da her biri diğerinden yüz çevirir. Bu ikisinden hayırlı olanı, birinci olarak selâm verendir’’ buyurmaktadır.
İslam kardeşliğinden yüz çevirmek Allah’ın hoşnut olmadığı bir davranıştır. Bu konuda peygamber efendimiz bir hadisinde şöyle buyurmaktadır:’’Ameller her perşembe ve pazartesi günü arz edilir. Aziz ve Celil olan Allah o gün, Allah’a hiçbir şirk koşmayan kulun günahını affeder. Bundan sadece kardeşiyle arasında düşmanlık olanı istisna eder, (onu affetmez) ve der ki: “Bu ikisini barışıncaya kadar terk edin’’
Kıyamet günü ana, baba, kardeş, herkes birbirinden kaçacak. Ama İslam kardeşliği birini yüz üstü bırakmazlar. Din kardeşleri diğer kardeşi cennete girmeden kendileri girmek istemezler. Bunun için Allah’a yalvarır dua ederler. Allah (cc) bu niyette olanları Affeder.
İşte din kardeşliği böyle bir şey…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

islamisohbet
Facebook'da Bizi Beğen!
Copyright © 2013 RadyoUhud.Com - Online Radyo Dinle.
Dini Sohbet İSlami Sohbet Site Haritası