RADYOMUZU MOBILDEN DINLEMEK ICIN TIKLAYINIZ.

Kadınlara Verilen Değerler

Kadınlara Verilen Değerler

Kadınlara Verilen Değerler Kadın ve erkek… Hangisinin üstün olduğunu tartışmak abesti ama kadim çağlarda kadın erkek çatışması, üstünlük tartışması yaşandığı gibi, modern çağlarda da hala yaşanmakta, bu yüzden yıllardır “Kavvamün” kelimesi üzerine fikir teatileri, muhalif fikirler çatışıp durmakta.

Antik çağlarda kadına hayvan muamelesi yapıldığını, bir bey ölünce karısını evlatlarına miras olarak bırakıldığını okuyoruz. Hatta ölen kralın eşlerinden birini de öldürüp ona hizmet etsin diye aynı mezara gömdüklerini pek çok tarih vesikalarında okumuşuzdur. Hep ikinci sınıf insan muamelesi gören kadın, İslam ile hak ettiği kimliğe, kişiliğe kavuştu. “Tarağın dişleri gibi eşitsiniz” diyen İslam, fizyolojik farklılıkları gözden kaçırmadan, denklikten ziyade adaleti gözeten, iki tarafı mağdur etmeyen bir sistemle bütün çarpıklıkları izale etti. Kadının ayağının altına cenneti verdi. Kadını narin, nazik, nazenin yapısından dolayı “ Kadını hoyratça düzeltemeye kalkmayın kırarsınız o eğe kemiğinden yaratılmıştır, kırılır” diyerek kadının kırılgan ve naif olduğuna dikkat çekti. “Kadın insan mı hayvan mı?” tartışmalarının rağmına İslam: “ona en iyi davrananın en hayırlı insan” olduğunu vurguladı.

Günümüzde hala kadın erkek arasında “erk” çatışması varsa, bu İslam’ın düsturlarının bilinmemesine, bilinse bile, fiiliyata dökme konusunda geleneklerin daha etkin bir şekilde ön plana çıkarılarak, geleneksel dayatmaların yaşanmasından kaynaklanmaktadır.

Kendi rızkını dahi kendisinin kazanma vecibiyetini kadının üzerinden almış, rızık konusunda erkeği onun hizmetine vermiş olan İslam, iki tarafı ezmeden: “Bir ayakkabının iki yarısı gibi eşitsiniz ama aynı/tıpkı değilsiniz” diyerek iki tarafa uygun rol biçmiş, iş bölümü yapmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

islamisohbet
Facebook'da Bizi Beğen!
Copyright © 2013 RadyoUhud.Com - Online Radyo Dinle.
Dini Sohbet İSlami Sohbet Site Haritası